Regulamin / Dla Kandydata / Arche dzieli się wiedzą / Specjalista it w spódnicy

Specjalista it w spódnicy

Emancypacja czy zwykła kolej rzeczy? Czy kobiety przejmą branżę IT?

Obiegowa opinia ukuta przez amerykańskie filmy z lat 90. na temat informatyka „nerda” ma się nijak do obecnej rzeczywistości. Dzisiejsi specjaliści IT są najczęściej pewnymi siebie i świadomymi swojej wiedzy i umiejętności osobami, które wiedzą, czego chcą od życia.

Współcześnie za słowem informatyka kryje się szeroki wybór możliwości, w którym osoby zainteresowane nowinkami technologicznymi na pewno znajdą coś dla siebie. Do popularnych działów informatyki należą administracja sieciowa, grafika komputerowa, programowanie, webmastering oraz e-marketing.
Profity jakie wiążą się ze studiowaniem informatyki są już widoczne na samych studiach. Często jest to kierunek zamawiany, w związku z czym studenci tego kierunku mogą liczyć na różnego rodzaju udogodnienia:

I w tym jest metoda, by po ukończeniu studiów nie załamać rąk, widząc ogłoszenie: "Zatrudnimy młodego absolwenta z wieloletnim doświadczeniem". Dzisiejsi absolwenci nierzadko mają już na swoim koncie wieloletni staż a nawet pracę na cały etat w poważnym przedsiębiorstwie. Absolwenci i absolwentki, bo odetek pań w tej dziedzinie jest coraz większy. Trendowi temu sprzyjają pracodawcy, którzy bardzo optymistycznie podchodzą do specjalistów IT „w spódnicy”.

Porównując Polskę do innych krajów europejskich jest nieźle. Ponad 90 proc. polskich uczennic jest zainteresowanych zagadnieniami z branży teleinformatycznej. We Włoszech jest to 76 proc., natomiast we Francji już tylko 50 proc. Połowa młodych Polek planuje rozwój swoich zainteresowań na studiach. Problem w tym, że potem cały zapał gdzieś po drodze zanika. I w rezultacie na rynku specjalistów IT "w spódnicy" jest wciąż o wiele mniej. niż mogłoby być. Z owych 90 proc. dziewcząt aż 48 proc. rezygnuje z nauki informatyki.

Wnioski? Rynek IT czeka na kobiety. Potrzebuje ich i daje im wielkie możliwości. Drogie Panie, do dzieła!

Zobacz pozostałe artykuły