Strona główna/Dla Kandydata/Arche dzieli się wiedzą/Dlaczego nie potrafię znaleźć pracy?

Dlaczego nie potrafię znaleźć pracy?

dlaczego_nie_moge_znalezc_pracy

Jeśli cały czas słyszycie, że miejsc pracy jest mnóstwo, a wakaty stoją puste przez długie miesiące, podczas gdy Wy nie dostajecie nawet informacji zwrotnej, to zapewne zadajecie sobie pytanie - dlaczego? Dzisiaj wspólnymi siłami przejdziemy przez ten niełatwy temat i pomożemy Wam znaleźć przyczynę braku odpowiedzi ze strony Pracodawcy.

 

Zacznijmy od CV

Pierwszym i jednym z najpopularniejszych błędów jest wysyłanie tego samego CV do każdej oferty. W obecnych czasach ważne jest aby dopasować każdą z aplikacji pod ofertę, która nas interesuje. 68% Polaków uważa, że nie widzi trudności we wskazaniu swoich mocnych stron  Co innego jednak zauważają rekruterzy i nie chodzi tu bynajmniej o brak umiejętności, a raczej niedocenianie niektórych ze swoich doświadczeń. Bardzo często pomijane są staże, wolontariat czy umiejętności, których ktoś nauczył się na własną rękę.

Przykład:

Kasia przez kilka lat dorabiała montując materiały wideo na YouTube, pomagała też w moderowaniu serwisu, często zgarniała feedback od kilku tysięcy osób. Mimo to, nie uważała, że jest to umiejętność, na którą „poważny pracodawca, w prawdziwej firmie” zwróciłby uwagę.

Kolejną sprawą są kwestie (około)wizualne. Czy wiedzieliście, że ok. 80% Polaków nie posiada aktualnego CV? Nie dla wszystkich oczywistym jest, że „trendy” w tworzeniu życiorysów również się zmieniają. Dlatego upewnij się, że Twoja templatka nie jest zakurzona, a także nie posiada zbędnych już informacji (takich jak data urodzenia i miejsce zamieszkania). Pamiętajcie o klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych! Upewnijcie się, że Wasze CV jest czytelne, zapytajcie o zdanie znajomego lub kogoś z rodziny. Mogą także pomóc w wyszukiwaniu ewentualnych błędów w tekstach.

 

Czasami zdarza się, że aplikacja jest odrzucana, ponieważ została uznana za niepełną. Co to znaczy? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jest za to jedna, prosta rada - zawsze czytajcie oferty dokładnie i do końca. Nie ignorujcie próśb np. o list motywacyjny, jeśli podany jest jako wymóg (listy tak samo jak CV powinny być pisane pod daną ofertę!).

 

Gdzie szukać?

Większość osób ogranicza swoje poszukiwania wyłącznie do portali internetowych dedykowanych wystawianiu ofert. To dobry trop, jednak według nas, nie najlepszy. Jeśli poszukujesz pracy w konkretnej branży, rozejrzyj się po rynku. Wchodź na strony internetowe firm, których działalność jest dla Ciebie interesująca i wejdź w zakładkę Kariera, aby dowiedzieć się, kogo akurat szukają. Możesz też sprawić, że pracodawcy przyjdą do Ciebie. Jak? Załóż i wypełnij konto na LinkedIn. To właśnie tam wielu rekruterów poszukuje pracowników, dlatego już dziś zacznij tworzyć swój wirtualny wizerunek.

Dobrym, starym sposobem są również rekomendacje czy polecenia znajomych. Spróbuj podpytać, czy miejsca pracy Twoich bliskich nie mają akurat wakatów. Nawet jeśli nie jesteś przekonany, daj im szansę, bo nic na tym nie tracisz. Albo znajdziesz nowe, wymarzone miejsce pracy, albo zyskasz doświadczenie w rozmowach kwalifikacyjnych. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zarejestruj się w Urzędzie Pracy - to żaden wstyd, a jedynie otwieranie się na nowe możliwości.

Możesz również przejrzeć oferty pracy na naszej stronie. Czym Arche różni się od zwykłych portali internetowych z ogłoszeniami? Aplikując na dane stanowisko, otrzymasz profesjonalne wsparcie i rekomendację od naszych rekruterów. Jeśli nie masz teraz czasu, aby przeglądać oferty - zarejestruj się w naszej bazie Kandydatów, a my odezwiemy się do Ciebie!

 

Inne powody

Często pomijanym powodem jest przygnębiające uczucie, za każdym razem kiedy pomyślimy o podjęciu kolejnych działań w celu znalezienia pracy - bo przecież już tak wiele razy się nie udało… Znamy to uczucie i wiemy jak trudno wyrwać się z takiego koła. W takim przypadku nie bójcie się zapytać o pomoc! Inicjatywy takie jak Dni Otwarte Arche, popołudniowe główkowanie z przyjacielem czy zapytanie na forum przeznaczonych do tego grup, to tylko kilka z rozwiązań.

Jeśli często dostajesz zaproszenia na rozmowy rekrutacyjne, jednak po ich zakończeniu nigdy nie dostajesz odpowiedzi, być może to właśnie tu leży problem. Bądź pewien, że jesteś odpowiednio przygotowany do każdej z nich. Obejrzyj naszą serię ArcheTipów - prosto od rekruterów:

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? >>

- Jak nie mówić źle o byłym pracodawcy? >>

- Czego nie mówić na rozmowie o pracę? cz.1 >>

- Czego nie mówić na rozmowie o pracę? cz.2 >>

Pamiętaj, aby szukać wszechstronnie, tzw. bierne szukanie (czyli sytuacja, w której poszukiwania ograniczają się do wysyłania CV w odpowiedzi na oferty pracy na portalach) mało kiedy okazuje się skuteczne. Wykaż się inicjatywą, pokaż, że masz na siebie plan!

 

Co w tzw. międzyczasie

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zarejestruj się w UP i naszej bazie Kandydatów! A co robić w wolnym czasie? Możesz zacząć działać w wolontariacie, poszukać interesujących Cię szkoleń lub postarać się o darmowy staż w firmie działającej w Twojej wymarzonej branży. Możesz także rozwijać swoje umiejętności, jednocześnie dorabiając nieco na boku. Wypróbuj strony dla freelancerów i sprzedawaj swoje usługi zainteresowanym osobom.

Jakie są inne trudności, które dostrzegacie podczas szukania pracy? Podzielcie się z nami w komentarzu!

 

[1] „Polacy mówią o płacy” raport z badania TNS Polska na zlecenie serwisu zarobki.pracuj.pl, marzec 2014.

STOPKA_ARTYKULY

 

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry