Strona główna/Dla Kandydata/Arche dzieli się wiedzą/Nie daj ponieść się emocjom - opanuj swój stres!

Nie daj ponieść się emocjom - opanuj swój stres!

wdech_wydech_pokonaj_stres

Masz do wykonania trudne zadanie? Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna lub ważne spotkanie z szefem? A może po prostu przerastają Cię codzienne obowiązki? W takich momentach szczególnie trudno jest opanować stres. Automatycznie pojawia się szybsze bicie serca, podniesione ciśnienie i nagłe uczucie niepokoju. W skrajnych przypadkach może to być prawdziwe wyzwanie dla całego organizmu. Jak oszczędzić sobie tego typu reakcji i zadbać o swoje samopoczucie? Poznaj kilka przydatnych technik!

 

Poniższe propozycje mogą przydać Ci się w pojedynczych sytuacjach, ale też idealnie sprawdzą się jako regularne ćwiczenia, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj, że systematyczność sprawi, że efekty pojawią się zdecydowanie szybciej i zostaną z Tobą na dłużej. Najlepiej ustaw przypomnienie w telefonie lub zapisz nazwę ćwiczenia na karteczce i przyklej ją w widocznym miejscu - dzięki temu będzie Ci łatwiej zbudować nowy nawyk.

 

Oddech - narzędzie, które działa cuda!

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z poziomu sprawczości naszego oddechu. A ten nie tylko relaksuje nasze ciało, ale i wpływa na odpowiedni poziom hormonów stresu w naszym organizmie. Trzeba pamiętać jednak, że oddech oddechowi nierówny!

  • wdech wykonuj przez nos i nabieraj powietrze do dolnej części płuc,
  • wydech wykonuj ustami, powoli i miarowo wydmuchując powietrze.

Możesz zweryfikować to, czy dobrze Ci idzie, kładąc jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na górnej części brzucha. Kiedy oddychasz przeponowo, czyli tak, jak należy, to wraz ze wdechem powinna unosić się tylko ręka ułożona na brzuchu. Gdy opanujesz już to ćwiczenie, spróbuj oddechu przez 4-1-6-1, czyli:

  • zrób wdech nosem, licząc do 4.
  • wstrzymaj oddech, licząc do 1.
  • zrób wydech ustami, licząc do 6.
  • wstrzymaj oddech, licząc do 1.

Staraj się powtarzać to ćwiczenie przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, poświęcając mu min. 5 minut. W dłuższej perspektywie ułatwi Ci ono codzienne funkcjonowanie i będzie wybawieniem dla Twojego organizmu.

 

W momencie, gdy panika „bierze górę”… Wypróbuj Technikę 5 4 3 2 1

Gdy w wyniku dużego stresu i negatywnych emocji trudno jest Ci skupić swoją uwagę na pracy, odejdź na chwilę od komputera i spróbuj poświęcić się w 100% temu zadaniu. Jeśli jesteś już gotowy/a wymień (na głos lub w myślach):

  • 5 rzeczy, które widzisz. Daj sobie czas i przyglądaj się tym rzeczom.
  • 4 rzeczy, których możesz dotknąć. Wykonaj tę czynność i skup się na tym, co czujesz.
    Przykładowo „poduszka, której dotykam, jest miękka i przyjemna”.
  • 3 rzeczy, które słyszysz. Auta przejeżdżające za oknem, dźwięk zmywarki, a może swój oddech?
    Wymieniaj po kolei „słyszę szum dobiegający z ulicy, słyszę…”
  • 2 rzeczy, które możesz powąchać. Świeże owoce, kawa, świeca, cokolwiek, co masz w pobliżu - powąchaj i opisz ten zapach.
  • 1 rzecz, której możesz posmakować. Jeśli nie masz niczego pod ręką, to np. nazwij swój ulubiony smak.
    „Uwielbiam kawę i jej gorzki, a zarazem lekki posmak pozostawiany na języku”.

Po zakończonym ćwiczeniu na spokojnie i ze „świeżą” głową wróć do swoich zadań i obowiązków.

 

Poćwicz swoją uważność z techniką STOP

Technika STOP składa się z kilku prostych kroków, które możesz wykorzystywać w konkretnej sytuacji albo sięgać po nią na co dzień i tym samym stale pracować nad byciem uważnym. Pomoże Ci ona lepiej skupić się podczas pracy czy nauki i zauważać momenty, w których doskwiera Ci przebodźcowanie. Co oznacza to STOP?

  • S - skończ na chwilę robić to, co robisz,
  • T - trzy głębokie wdechy i wydechy (staraj się oddychać przez przeponę - napełniaj powietrzem dolną część płuc i powoli wykonaj wydech),
  • O - obserwuj swoje ciało, przeskanuj je od końców palców u stóp aż do głowy, zauważ w którym miejscu czujesz napięcie, a w którym luz i rozluźnienie. Później przerzuć uwagę na to, co dzieje się wokół, skup się przez chwilę na swoim otoczeniu.
  • P - przejdź do działania - przemyśl to, co za chwilę zrobisz, zaplanuj i zapisz to krok po kroku, a później na spokojnie wróć do obowiązków.

Ta technika może okazać się przydatna w kryzysowych momentach, kiedy trudno jest Ci opanować swoje emocje. Dzięki niej przestaniesz działać w kompulsywny i czasami nawet agresywny sposób, np. odpisując lub odpowiadając współpracownikom w niemiłym tonie.

 

Reasumując

Nieustannie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki stresujące. Z doświadczenia wiemy, że osoby, które poszukują aktywnie pracy i uczestniczą w rozmowach rekrutacyjnych, skarżą się na niekończące się poczucie napięcia i niepokoju. Jako Rekruterzy, robimy co w naszej mocy, aby jak najlepiej zaopiekować się naszymi Kandydatami, ale doskonale wiemy, że opanowanie niektórych emocji jest możliwe tylko dzięki wystarczającym chęciom i staraniom Kandydata. U osób, które zaś pracują na stałym stanowisku, problem opiera się zazwyczaj na codziennych obowiązkach i wyzwaniach w pracy.

Dlatego też warto jest wprowadzać tego typu ćwiczenia i techniki do swojego życia, aby lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach i równocześnie zadbać o siebie i swoje zdrowie. Redukcja napięcia, natrętnych myśli i uspokojenie organizmu nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, ale i pozwoli Ci lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach.

 

ŹRÓDŁA:
- S.Mort, Czułość. Poradnik Pozytywnego Egoizmu.

AUTOR:
Angelika Kaczmarek
- Junior Social Media & Marketing Specialist (Arche Consulting)

STOPKA_ARTYKULY

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry