Strona główna/Poznaj Arche/Blog/O trudnych powrotach - jak znaleźć nową pracę jako (..)

O trudnych powrotach - jak znaleźć nową pracę jako młoda mama?

19 Czerwca 2024
#blog #dlakandydata #rekrutacja

urlop_macierzynski_ban

Powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim może być wyzwaniem dla wielu kobiet. Taka przerwa w karierze często sprawia, że czujemy się zagubione i niepewne, a do tego nie wiemy, od czego zacząć poszukiwania nowej pracy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym zadaniu!

 

Twoja wartość na rynku rośnie, a nie spada

Na wstępie zapamiętaj, że przerwa w karierze nie oznacza utraty wartości jako potencjalny pracownik. Warto spojrzeć na tę sytuację z pozytywnej strony - można zaproponować pracodawcy więcej dzięki zmianie perspektywy życiowej i lepszej organizacji czasu. Umiejętność łączenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi może być dodatkowym atutem w oczach przyszłych pracodawców.

 

Aktualizacja wiedzy branżowej

Przed powrotem na rynek pracy warto jest zrobić wstępny research i zapoznać się z aktualnymi trendami w swojej branży. Przeglądanie profili firm czy osób z danego obszaru na portalach zawodowych może dostarczyć cennych informacji o tym, na jakich tematach się aktualnie skupiają i co się zmieniło od momentu rozpoczęcia Twojego urlopu. Rozmowy ze znajomymi z branży mogą również pomóc w lepszym zrozumieniu obecnych wymagań i trendów.

 

Odświeżenie profilu zawodowego

Kolejnym krokiem jest aktualizacja profilu na LinkedIn oraz CV. Ważne jest, aby odświeżyć wszystkie informacje, które się tam znajdują. To, co może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie odpowiedniej oferty to np. dodanie posta, w którym opiszesz swoją obecną sytuację i poprosisz o polecenie swojej osoby potencjalnym pracodawcom lub rekruterom.

 

Monitorowanie ofert pracy

W ostatnich tygodniach urlopu macierzyńskiego warto regularnie przeglądać najnowsze oferty pracy. Śledzenie ogłoszeń i aktualnych wymagań na wybrane stanowisko pozwala na powtórzenie niezbędnych zagadnień lub rozwinięcie nowych umiejętności. Umawianie się na pierwsze rozmowy kwalifikacyjne podczas których opowiesz z czego wynikała Twoja przerwa w karierze, a także wyznaczysz termin, od którego chciałabyś rozpocząć pracę, może zwiększyć Twoją transparentność i zaufanie u pracodawcy.

 

Udział w szkoleniach i kursach

Aby poczuć się pewniej i odświeżyć wiedzę, możesz wziąć udział w szkoleniu branżowym lub skorzystać z kursów online. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli trudno jest Ci zaplanować dłuższe wyjścia z domu z racji codziennych obowiązków. Szkolenia i kursy pomagają w zdobyciu aktualnych umiejętności i lepszemu przygotowaniu się do powrotu na rynek pracy.

 

Sprawdzanie przywilejów dla młodych mam

Podczas poszukiwania nowego miejsca pracy warto również sprawdzić, na jakie przywileje można liczyć jako młoda mama. Wiedza na ten temat pozwoli na odniesienie się do nich podczas rozmowy kwalifikacyjnej i weryfikację podejścia potencjalnego pracodawcy do tych wymogów. Znajomość swoich praw i możliwości może pomóc w negocjacjach warunków pracy, co jest szczególnie istotne dla osób wracających na rynek po przerwie związanej z macierzyństwem.

 

Bycie wyrozumiałą dla siebie

Najważniejsze jest, aby być wyrozumiałą dla siebie samej. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to nowa sytuacja, która na pewno będzie stresująca, ale z czasem adaptacja do nowego miejsca stanie się łatwiejsza. Zrozumienie, że jest to proces, a nie natychmiastowy powrót do poprzedniego rytmu pracy, pomoże w zmniejszeniu stresu związanego z tą zmianą.

 

Podsumowanie

Powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim wymaga przygotowania, ale odpowiednie podejście mogą znacznie ułatwić ten proces. Warto skupić się na swojej wartości jako pracownika, aktualizować wiedzę branżową i profil zawodowy, monitorować oferty pracy, brać udział w szkoleniach oraz znać swoje prawa jako młoda mama. Bycie wyrozumiałą dla siebie i cierpliwość w adaptacji do nowego miejsca pracy również są kluczowe. Dzięki tym wskazówkom powrót do kariery może być mniej stresujący i bardziej efektywny.

 

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry