Strona główna/Poznaj Arche/Blog/5 książek, które warto przeczytać, aby być lepszym (..)

5 książek, które warto przeczytać, aby być lepszym managerem

21 Listopada 2023
#blog #hr

5_ksiazek_ktore_warto_przeczytacNiektórzy mówią, że są wręcz stworzeni do zarządzania projektami czy ludźmi, a inni znów obawiają się wejścia na ten poziom awansu, w którym przyjdzie im być liderem, managerem zespołu czy projektu. Niezależnie od tego, w której grupie jesteś, a nawet czy masz zupełnie inne podejście, przygotowaliśmy listę 5 książek, które warto przeczytać, aby stać się lepszym managerem, liderem. Być może to właśnie one pozwolą Ci lepiej zarządzać zespołem i projektem, lepiej rozumieć ludzi, siebie i swoją pracę, a przy tym być bardziej efektywnym i skutecznym. Zapraszamy!

 

Psychologia szefa. Szef to zawód. Tom 1 - Gut Jerzy, Haman Wojciech

Seria Psychologia szefa to dość często widniejąca pozycja w tego typu zestawieniach. To, co jest jej najsilniejszym atutem, to z pewnością polskie pochodzenie. Większość dostępnych na rynku książek pisana jest przez zagranicznych autorów, którzy osadzają zawarte w nich przykłady w realiach innej kultury i zagranicznego rynku. Dzięki temu, czytając tę książkę, łatwo odnajdziesz się w przedstawionych w niej przykładach i przełożysz na swoją polską firmę i polski zespół.

Inteligencja Emocjonalna 2.0 - Dr Travis Bradberry

Choć książka ta na pierwszy rzut oka może  mieć mało wspólnego z byciem managerem, to okazuje się być istotna w kontekście zarządzania zespołem i sobą samym. Zawarte w niej treści pozwalają lepiej zrozumieć siebie i przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego, co przekłada się także na lepsze rozumienie otaczających nas osób. Jak widnieje w opisie wydawcy - „ta książka zawiera program pozwalający Ci dokładnie oszacować, a następnie krok po kroku rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, z wykorzystaniem czterech umiejętności IE ― samoświadomości, samokontroli, świadomości społecznej i zarządzania relacjami”.

Siła nawyku - Charles Duhigg

Wciąż są wśród nas osoby, które nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na ich życie mają nawyki i przyzwyczajenia. Nie tylko wpływają na to, jak zachowujemy się na co dzień, w domu, ale także na to, jak pracujemy i jak zachowujemy się w relacjach z innymi ludźmi. Nieznajomość naszych nawyków może blokować nas przed staniem się lepszym managerem i liderem dla zespołu. Na szczęście nawyki możemy zmieniać i tworzyć, a to z kolei może zmienić całe nasze życie. W książce autor opisuje także, jak taka zmiana może wpłynąć na funkcjonowanie firm czy nawet całego społeczeństwa.

Po pierwsze: złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej - Buckingham Marcus, Coffman Curt

Ta pozycja może wydawać się kontrowersja dla tych, którzy uważają, że zasady są kluczowe i trzymają wszystko w ryzach. Warto jednak przyjrzeć się tej książce bliżej. W środku znajdziesz wnioski oparte na materiale empirycznym, który został zebrany przez autorów w trakcie prowadzenia badań w organizacji Gallupa. Okazało się, że jest coś, co łączy wszystkich odnoszących sukces managerów - „jest tym elastyczność w podchodzeniu do sytuacji i ludzi, przekraczanie i łamanie utartych zasad”.

Pierwsze 90 dni. Sprawdzone strategie ułatwiające liderom wejście na najwyższe obroty szybciej i mądrzej - Watkins Michael D

Ostatnia na naszej liście książka to idealna pozycja dla osób, które właśnie otrzymały awans bądź wiedzą, że niedługo obejmą managerskie stanowisko. Znajdziesz w niej nie tylko wskazówki na temat tego, jak zarządzać pracą swojego zespołu, ale także pracą własną, z której następnie rozliczać Cię będzie osoba wyżej nad Tobą w hierarchii. Dzięki tej książce poznasz techniki, które pozwolą Ci dobrze przejść przez pierwsze 90 dni swojej pracy na nowym stanowisku, co z pewnością ułatwi Ci życie w dalszej przyszłości.

 

Powyższa lista nie wyczerpuje książek, które mogą okazać się przydatne managerom i liderom. Wierzymy jednak, że mogą okazać się wystarczające na dobry początek. Powodzenia w rozwoju!

 

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry