Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Jak dbać o rozwój pracowników?

Jak dbać o rozwój pracowników?

2 Listopada 2023
#blog #dlapracodawcy #hr

 

rozwoj_pracownikowKiedy zatrudniamy nową osobę, zazwyczaj ma ona już jakąś wiedzę, umiejętności, a może i nawet doświadczenie - większe bądź mniejsze. Może nam się wydawać, że to wszystko, w połączeniu z tym, czego nauczy i dowie się w naszej firmie, wystarczy, ale tak nie jest! Rozwój naszych pracowników leży również w naszym interesie. Dlaczego i jak o niego dbać? Czytaj dalej!

 

Dlaczego warto dbać o rozwój pracowników?

Wielu pracodawców już dba o rozwój swoich pracowników, choć - jak może podpowiadać nam intuicja - prawdopodobnie dotyczy to firm zatrudniających osoby techniczne, które zajmują się obróbką tworzyw, spawaniem i innego tego typu czynnościami. W ich przypadku bezsprzecznie przydaje się dodatkowa wiedza i umiejętności.

Nie warto jednak skupiać się wyłącznie na tych aspektach, które są bezpośrednio wykorzystywane w pracy. Umiejętności miękkie pozwalają pracownikom na rozwój osobisty pod kątem komunikowania się ze współpracownikami i szefem, organizacją czasu pracy czy radzenia sobie ze stresem. Te umiejętności również mają duży wpływ na to, w jaki sposób funkcjonują pracownicy jako jednostki, ale również jako zespół, co przekłada się na działalność całej organizacji.

 

Jak dbać o rozwój pracowników?

  • Badaj zapotrzebowanie. Rozmawiaj regularnie z pracownikami, aby zrozumieć ich cele zawodowe i osobiste oraz plany rozwoju ich kariery.
  • Wiedząc, czego potrzebują lub oczekują pracownicy, możesz zastanowić się nad zaproponowaniem im indywidualnych lub grupowych szkoleń, warsztatów czy kursów.
  • Wykorzystuj Intranet lub inny sposób komunikacji wewnętrznej w firmie, aby informować pracowników o organizowanych zewnętrznie szkoleniach, warsztatach, kursach, konferencjach branżowych czy webinariach.
  • Organizuj wewnętrzne warsztaty i szkolenia. Jeśli masz w firmie dobrych specjalistów z jakiejś dziedziny, zaproponuj im poprowadzenie wydarzenia, w trakcie którego przekażą swoją wiedzę innym pracownikom. Takie osoby mogą również świetnie sprawdzić się jako mentorzy w programie mentoringowym.
  • \Rozważ pakiet benefitów dla tych, którzy chętnie korzystają z możliwości pogłębiania i rozszerzania swojej wiedzy lub rozwijania czy nabywania nowych umiejętności - na przykład premie lub dofinansowanie do nauki. Te same benefity mogą zachęcić także tych, którzy stronią od poszerzania swojej wiedzy i rozwijania umiejętności.
  • Nie zapominaj o umiejętnościach miękkich, które są kluczowe w każdym zawodzie - komunikacja, zarządzanie czasem, praca zespołowa czy rozwiązywanie konfliktów. Te umiejętności są równie ważne, jak wiedza techniczna.
  • Umożliwiaj pracownikom dostęp do platform e-learningowych, wypożyczalni e-booków czy innych narzędzi, z których mogą korzystać samodzielnie, poza godzinami pracy.

 

Rozwój pracowników to rozwój Twojej firmy

Być może w danym momencie Twoja firma nie jest w stanie wprowadzić niektórych sposobów na wspieranie rozwoju pracowników, jednak nie martw się! Jak widzisz, wśród propozycji są także niemal bezkosztowe pomysły. Warto również zastanowić się, czy Twoja firma nie może podjąć jakiejś współpracy barterowej z kimś, kto posiada dostęp do pewnych narzędzi rozwojowych przydatnych Twoim pracownikom. Powodzenia!

 

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry