Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Jakiego lidera potrzebuje Twój zespół?

Jakiego lidera potrzebuje Twój zespół?

29 Maja 2023
#blog #dlakandydata #dlapracodawcy #hr

design_thinking

Rola lidera jest niezwykle istotna w zarządzaniu zespołem lub firmą i większość z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Właściwe kierownictwo może zarówno zwiększać potencjał zespołu, jak i go niszczyć. W związku z tym warto zastanowić się, jakich liderów potrzebują pracownicy i jakie cechy charakteryzują osoby zdolne do budowania mocnych zespołów.

 

Magnes na talenty

Inspirujący lider naturalnie przyciąga osoby o wysokim potencjale. Taka osoba nie tylko dostrzega ich umiejętności, ale także potrafi wydobyć ich pełen potencjał. Przykładając dużą wagę do rozwoju pracowników, lider daje im przestrzeń do rozwijania umiejętności i poszerzania kompetencji, a co za tym idzie - zyskuje na tym cały zespół, a nawet firma.

 

Poszerzanie granic

Jest to ściśle związane z wcześniej wspomnianym potencjałem. W przeciwieństwie do tradycyjnego menedżera inspirujący lider nie narzuca swojego sposobu rozwiązywania problemów, lecz daje pracownikom przestrzeń do samodzielnego działania. Czasem stawia przed nimi trudne pytania, nie po to, aby ich pozostawić bez wsparcia, ale aby zachęcić do poszerzania kompetencji i zwiększania efektywności w kontekście obowiązków zawodowych.

 

Transparentność

W książce „Inspirujący lider” autorstwa Liz Wiseman mówi się o byciu otwartym. W tym przypadku jednak bardziej odpowiednim określeniem jest "transparentność". Inspirujący lider jest w pewien sposób przejrzysty. Szczerze dzieli się swoim doświadczeniem i potrafi przyznać się do porażek. Ponadto, wyciąga z nich wnioski i dzieli się nimi ze swoim zespołem, wzbogacając ich wiedzę. Wykorzystuje swoje dotychczasowe doświadczenia jako narzędzie do nauki dla innych.

 

Wspieranie innych w osiągnięciu sukcesu

Inspirujący lider nie obawia się tego, że jego zespół będzie posiadał większe osiągnięcia zawodowe niż on sam. Wręcz przeciwnie, zależy mu na tym, aby członkowie zespołu mieli możliwość rozwoju i osiągania własnych sukcesów. Przykładem może być opisana we wspomnianej już wcześniej książce napisanej przez Liz Wiseman sytuacja, w której pewna menedżerka zorganizowała przyjęcie pożegnalne dla swojej pracownicy, która awansowała na wyższe stanowisko niż ona sama. Nie każdy lider potrafiłby zareagować w ten sposób.

 

Powiększanie talentów

Inspirujący lider przyciąga do siebie osoby z potencjałem, ale również pomaga w ich rozwoju, by zdobyły nowe umiejętności i rozwijały swoje talenty. Dzięki takiemu podejściu zwiększa się potencjał całego zespołu, a nowi pracownicy z chęcią dołączają do takiego środowiska. W takiej sytuacji nie tylko lider jest motywatorem do działania, ale i współpracownicy dla siebie nawzajem. Jeśli widzimy, że ktoś w naszym zespole się rozwija i wykorzystuje swoje talenty na co dzień, to sami czujemy potrzebę do podejmowania nowych wyzwań.

 

Zwiększanie produktywności

Inspirujący lider daje pracownikom większą odpowiedzialność i umożliwia im podejmowanie decyzji. Wspiera kreatywność zespołu i tworzy środowisko, w którym każdy może się wykazać. Dzięki takiemu podejściu zwiększa się produktywność całego teamu, a pracownicy czują się bardziej zaangażowani i motywowani.

 

Reasumując, jako lider masz realny wpływ na swój zespół. Pamiętaj, aby dawać swoim pracownikom przestrzeń na poszerzanie kwalifikacji. W taki sposób będziesz zwiększać potencjał zespołu i będziesz mieć realny wpływ na sukcesy całej firmy. Staraj się być kompanem/ką w codziennych wyzwaniach i pracuj tak, aby Twoi pracownicy na długo zapamiętali Cię jako szefa, nawet zmieniając swoją ścieżkę zawodową. Powodzenia!

 

Chcesz posłuchać o roli lidera w czasach dynamicznych zmian?
Zachęcamy do wysłuchania odcinka podcastu Po Godzinach - KLIK >>

 

ŹRÓDŁA:

  • Wiseman, L. (2022). Inspirujący lider. Jak skutecznie pomnażać potencjał zespołu.

AUTOR:
Aleksandra Pietruszka
- Junior Recruitment Specialist (Arche Consulting)

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry