Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Narzędzia rekrutera - metoda Design Thinking

Narzędzia rekrutera - metoda Design Thinking

10 Maja 2023
#blog #dlapracodawcy #hr #rekrutacja

design_thinking

Design Thinking to metoda projektowania, która koncentruje się na potrzebach użytkowników i ich oczekiwaniach. Proces ten składa się z pięciu etapów: zdefiniowania problemu, pozyskania informacji, generowania pomysłów, budowania prototypów oraz testowania rozwiązań. W kontekście rekrutacji metoda Design Thinking wspiera w opracowaniu skutecznych procesów rekrutacyjnych oraz budowaniu lepszych relacji między kandydatami a rekruterami. Jak odpowiednio wykorzystać tę metodę?

 

Design Thinking w rekrutacji

Proces Design Thinking powinniśmy rozpocząć od analizy i zrozumienia problemów kandydata poprzez rozmowę i obserwowanie jego zachowań. Opierając się na tym, możemy określić kierunek, w jakim poprowadzimy spotkanie rekrutacyjne. Co istotne, zakładamy, że proces rekrutacji jest w tym wypadku mocno spersonalizowany. Opieramy się naturalnie na przygotowanych do rozmowy pytaniach, ale skupiamy się też mocno na kandydacie, biorąc pod uwagę to, że lepsze poznanie go pozwoli na zbudowanie głębszej relacji i dobranie jak najlepszej oferty pracy. Design Thinking może nam pomóc w stworzeniu innowacyjnego sposobu rekrutacji pracowników. Dzięki tego typu rozwiązaniom można stworzyć zupełnie nową ścieżkę kariery dla potencjalnych pracowników.

 

Etapy Design Thinking

Proces Design Thinking podzielony jest na pięć etapów:

 1. Empatyzacja - zrozumienie potrzeb i problemów kandydata
 2. Definiowanie problemu - diagnoza potrzeb
 3. Generowanie pomysłów - tworzenie pomysłów
 4. Budowanie prototypów - prototypowanie
 5. Testowanie - testowanie rozwiązań

 

Zalety design thinking w rekrutacji

Design Thinking w rekrutacji pozwala na poznanie talentów kandydatów, a także zaznajomienie się z ich umiejętnościami. To nowoczesne podejście pozwala na skrócenie procesu rekrutacji - zwłaszcza tradycyjnego, wielopoziomowego procesu, który często bywa długotrwały. Co najważniejsze, skupiając się na rozmówcy, pozwalasz mu na swobodne wypowiedzi i budujesz atmosferę partnerskiej rozmowy, a nie spotkania wywołującego w drugiej osobie głęboki stres.

 

Od jakich pytań zacząć?

Kluczowym założeniem pracy z Design Thinking jest stawianie pytań, można wręcz ująć niezliczonej ilości, konkretnych pytań, które „zmuszą” rozmówcę do refleksji, zastanowienia się i wydobycia z niego przydatnych informacji lub dostrzeżenia umiejętności.

Poniżej kilka podstawowych pytań, które mogą być pomocne w pracy rekrutera:

 • Jak można sprawić, aby…?
 • Co stanowi dla Ciebie największe wyzwanie na danym stanowisku…?
 • Jak widzisz swoją rolę w organizacji…?
 • Jak poradziłbyś sobie z następującym problemem w pracy…?

 

Jak przełamać swój strach przed nowościami?

Często najtrudniej jest zacząć, doradzamy zawsze metodę małych kroków. Jeśli nie jesteś pewny efektów, podziel swój plan rekrutacji na część tradycyjną, na której bazowałeś dotychczas, a następnie dodaj do niej jedno z ćwiczeń Design Thinking, które ułatwia wdrożenie tej metody do codziennej pracy.

 • Ćwiczenie „5xWhy” - polega na zadawaniu pytań „dlaczego” do momentu, gdy nie zostanie osiągnięta przyczyna problemu.
 • Ćwiczenie „Brainstorming” - polega na generowaniu jak największej liczby pomysłów na rozwiązanie problemu.
 • Ćwiczenie „Mind Mapping” - polega na tworzeniu mapy myśli, która pozwala na zobrazowanie problemu i jego elementów składowych.
 • Ćwiczenie „Prototypowanie” - polega na tworzeniu prototypów rozwiązań i testowaniu ich w praktyce.

Podsumowując, stale warto pracować nad metodami swojej pracy i być elastycznym. Warto zapamiętać, że Design Thinking pozwala na tworzenie oryginalnych rozwiązań - opartych na mocnym rozpoznaniu potrzeb kandydata. Umiejętność dotarcia do kandydata i utrzymania z nim trwałej relacji pozwala również na zbudowanie lepszego wizerunku zarówno rekrutera, jak i całej firmy.

 

Źródła:

Design Thinking - kilka ćwiczeń, które rozbudzą Twoją kreatywność (socialcube.pl)

DESIGN THINKING - Design Thinking PL

 

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry