Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Wynajmij rekrutera! Usługi RPO dla firm

Wynajmij rekrutera! Usługi RPO dla firm

25 Kwietnia 2023
#blog #dlapracodawcy #hr #rekrutacja

praca_da_sie_lubic

„Wejście w buty” rekrutera wewnętrznego danego Klienta, to zarówno duże wyzwanie, jak i wyjątkowe doświadczenie dla konsultantów. Usługi RPO (Recruitment Process Outsourcing), stale zyskują na popularności i są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców. Czym tak właściwie charakteryzuje się RPO i dla kogo sprawdzi się najlepiej?

 

Success-fee czy RPO?

Recruitment Process Outsourcing (RPO) jest formą outsourcingu procesów biznesowych. Polega na zleceniu przez Klienta wszystkich lub wybranych procesów rekrutacyjnych do wykonania przez firmę zewnętrzną, a dokładniej przez „wynajętego” rekrutera. Taka forma pośrednictwa rekrutacyjnego jest nieoceniona, ponieważ przyspiesza proces zatrudnienia nowych pracowników i w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności kosztów[1].

W przypadku success-fee rekruter pobiera prowizję tylko w momencie powodzenia procesu rekrutacji, czyli zatrudnienia kandydata. Ta usługa może być korzystniejsza dla firm, które potrzebują zatrudnić tylko jednego pracownika i nie chcą zlecać całego procesu rekrutacyjnego zewnętrznej firmie.

 

Na czym polega RPO?

Usługi RPO skupiają się na tzw. wejściu w buty rekrutera wewnętrznego danej firmy. Konsultant pracujący np. w agencji pracy zostaje na określony czas pracownikiem dedykowanym dla jednego Klienta. W takiej sytuacji rekruter reprezentuje klienta we wszystkich czynnościach związanych m.in. z zatrudnianiem nowych pracowników.

 

Jakie są korzyści z RPO?

Mimo że ten sposób zatrudnienia jest stosowany na całym świecie, to wśród niektórych z nas nadal wzbudza wątpliwości - co oczywiście jest zbędne! Zdecydowanym plusem zatrudnienia rekrutera RPO jest to, że Specjaliści świadczący tego typu usługi są bardzo efektywni i sprawnie klimatyzują się w nowym miejscu. Jest to możliwe dzięki bogatemu doświadczeniu i wypracowanym metodom działania, a także zaangażowaniu, chęciach i specjalistycznej wiedzy związanej z rekrutacją. Gdy firma XYZ decyduje się na samodzielne przeprowadzenie procesu rekrutacji, to musi zaangażować w to kilka osób (czasami z różnych działów). Każdy z pracowników, który wspiera w rekrutacji, poświęca swój czas i odrywa się od codziennych obowiązków. Rezultat jest taki, że rekrutacja zajmuje też dużo więcej czasu, co jest niekorzystne dla firmy z wielu przyczyn.

Innym plusem działań rekrutera RPO jest też poświęcanie większej ilości czasu Kandydatom. Rekruter niezależnie od wyniku procesu, zapewnia feedback, a tym samym przedstawia firmę w dobrym świetle na rynku pracy. Kandydat nie czuje się anonimowy, a wręcz przeciwnie - ważny i doceniony.

Kolejną zaletą jest fakt, że osoba pracująca z danym Klientem jest delegowana do pomocy tylko i wyłącznie przy jego projektach w trakcie trwania współpracy. Wewnętrzny dział HR ma na co dzień do wykonania dziesiątki zadań, dlatego takie wsparcie może okazać się nieocenione.

 

Dlaczego firmy decydują się na rekruterów RPO?

Ta usługa naturalnie odpowiada na następujące potrzeby w sytuacjach, gdy:

  • Firma XYZ ma mały zespół rekruterów i w danym okresie, na przykład w czasie rekrutacji sezonowej lub „sourcingu", posiada wiele procesów rekrutacyjnych, które wymagają dużo zaangażowania i czasu. W takim przypadku RPO jest dobrym rozwiązaniem. Specjalista RPO pomoże zamknąć projekty rekrutacyjne i wywiąże się ze swoich obowiązków wobec klienta.
  • Firma woli wsparcie dedykowanego rekrutera dla swojego projektu zamiast korzystania z tradycyjnej obsługi oferowanej przez agencję rekrutacyjną.
  • Firma XYZ może nie mieć budżetu lub etatu na zatrudnienie nowej osoby, ale posiada środki budżetowe na zewnętrzne usługi rekrutacyjne. W takim przypadku wynajęcie rekrutera z zewnątrz na określony czas (z możliwością przedłużenia usługi) jest łatwiejsze niż zatrudnienie osoby na stałe, która nie będzie potrzebna przy innych projektach.
  • Firma chce mieć natychmiastowy i bezpośredni wgląd do procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez agencję oraz możliwość ich szybkiej i bieżącej modyfikacji przy współpracy bezpośrednio z rekruterem.

 

Jednym słowem - RPO to kompleksowość

Firma wybierająca tę usługę może liczyć na wartościową wymianę doświadczeń i wsparcie podczas całego procesu rekrutacyjnego. Oprócz tego, zyskuje również sprawdzone narzędzia, które mogą przydać się w przyszłości. Z usług, które oferują dostawcy RPO, może skorzystać każdy przedsiębiorca, który poszukuje pracownika. Takie działania obecnie są już standardem dla korporacji, przedstawicieli branży IT, finansów i ekonomii.

Z usług zewnętrznych dostawców korzystają w głównej mierze firmy, które charakteryzują się wzmożonym zapotrzebowaniem na poszukiwanie pracowników. Są to najczęściej przedsiębiorstwa rozwijające się, wchodzące na rynek bądź rozszerzające swoją działalność, o dużej rotacji pracowników. Niedobór talentów to duże wyzwanie, dlatego właściciele firm korzystają z dobrodziejstw usług RPO[2].

 

Chcesz skorzystać z usługi RPO lub dowiedzieć się więcej?  
Wejdź na stronę >> 

Bądź skontaktuj się bezpośrednio z działem sprzedaży:

ŹRÓDŁA:
[1] [2] https://www.money.pl/gospodarka/rpo-recruitment-process-outsourcing-dlaczego-warto-korzystac-6507199935875201a.html

AUTOR:
Kamila Piechowska
 - Recruitment Specialist (Arche Consulting)

 

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry