Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Zmieniasz pracę? Zrób to z klasą!

Zmieniasz pracę? Zrób to z klasą!

12 Kwietnia 2023
#blog #dlakandydata #hr

praca_da_sie_lubic

Wszyscy prędzej czy później zmieniają pracę, ale nie każdy potrafi zrobić to zgodnie z zasadami etyki biznesowej. Poznaj kilka rad, które warto zastosować, aby Twoje odejście było profesjonalne i nie uraziło żadnej ze stron. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu sam/a poczujesz się pewniej i ograniczysz stres związany z rezygnacją z pracy.

 

Pamiętaj o ludziach!

Jeśli zdecydujesz się na zmianę pracy, pamiętaj, żeby nie zostawić swoich współpracowników w niepewności. Powiadom ich o swoim odejściu z odpowiednim wyprzedzeniem i postaraj się przekazać swoje zadania innym pracownikom. To ważne, aby nikt nie musiał nadmiernie obciążać się Twoimi obowiązkami. Poinformuj również przełożonego, aby miał przestrzeń, żeby zapewnić na Twoje miejsce odpowiednie zastępstwo. W ten sposób zyskasz szacunek i zrozumienie wśród swojego zespołu.

 

Buduj mosty, a nie je pal

Kluczową zasadą przy odejściu z pracy jest unikanie emocji i narzekania. Nawet jeśli mieliśmy wiele powodów do niezadowolenia z naszego dotychczasowego miejsca pracy, to nie warto robić awantur czy krytykować pracodawców lub współpracowników. Pamiętajmy, że relacje biznesowe to długofalowa gra, a negatywna reputacja może nam zaszkodzić w przyszłości. Dlatego starajmy się być profesjonalni i zawsze zachowywać klasę, nawet w trudnych sytuacjach.

 

Nie pozwól na szantaż

Często zdarza się, że pracodawcy próbują zatrzymać pracownika, który zdecydował się na odejście, za wszelką cenę. Często stosują wtedy szantaż emocjonalny, oskarżają o brak lojalności czy profesjonalizmu. W takiej sytuacji ważne jest, aby nie ulegać presji i zachować asertywność. Pamiętajmy, że decyzja o odejściu z pracy jest naszym wyborem i nie powinniśmy się zmuszać do robienia czegoś, co nie odpowiada naszym wartościom i planom.

 

Mocno zastanów się nad przyjmowaniem kontrofert

Niekiedy pracodawcy chcą zatrzymać pracownika i oferują mu korzystne warunki zatrudnienia. Nawet jeśli kontroferta wydaje się atrakcyjna, to w większości przypadków nie należy jej podpisywać, jeśli podjęliśmy już decyzję o odejściu. Pracodawca może odebrać chęć odejścia jako brak lojalności i zwiększyć kontrolę nad pracownikiem, co z kolei prowadzi do niezdrowych relacji w pracy. Jeśli jednak zdecydujesz się porozmawiać o możliwości podwyżki, zrób to przed przekazaniem informacji o rezygnacji z pracy. W ten sposób unikniesz nieporozumień i konfliktów.

 

Nie uciekaj!

Okres wypowiedzenia to ważny czas, w którym powinieneś zadbać o to, aby przejście na nowe stanowisko było jak najbardziej płynne. Nie przestawaj wykonywać swoich obowiązków, nie uciekaj na L4 (chyba, że sytuacja tego wymaga). Wykorzystaj ten czas na zakończenie projektów i przekazanie informacji osobie, która będzie zajmowała Twoje stanowisko.

 

Podsumowując, odejście z pracy z klasą wymaga zachowania profesjonalizmu, szacunku dla innych i spojrzenia w przyszłość. Wypowiedzenie umowy nie musi być negatywnym doświadczeniem, jeśli podchodzimy do niego z właściwą postawą. Staraj się pamiętać o kwestiach, które wymieniliśmy powyżej. Oczywiście dostosowując je do swojej sytuacji.

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry