Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Jak przygotować się do rozmowy na temat podwyżki?

Jak przygotować się do rozmowy na temat podwyżki?

2 Października 2023
#blog #dlakandydata

rozmowa_na_temat_podwyzki

Wraz ze wzrostem naszego doświadczenia w firmie oraz nieustannym rozwojem na danym stanowisku często przez głowę przechodzą nam myśli o podwyżce. Potrzeby życiowe rosną, a wyższa pensja jest bardzo często traktowana uznaniowo i potwierdza wysokie kompetencje oraz profesjonalizm. Jednak rozmowa na temat podwyżki nie jest wcale prostym zadaniem. Większość z nas główkuje nad tym, jak przekazać pracodawcy informację, że chciałby/aby zarabiać więcej. Jak więc przygotować się do takiej rozmowy?

 

Sytuacja finansowa firmy ma ogromne znacznie

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest dobry moment na rozmowę z szefem o podwyżce czy awansie zawodowym. Prawda jest taka, że najlepszą chwilą na tego rodzaju zmiany jest okres, w którym firma jest stabilna lub odnotowuje wzrost finansowy. Wówczas pracodawcy łatwiej jest podjąć decyzję o wzroście wynagrodzenia, bez obaw, że ucierpi na tym rentowność przedsiębiorstwa. Warto więc spróbować się zorientować przed taką rozmową, jak ma się nasza firma na rynku (w przypadku niektórych spółek czy korporacji dane te są publiczne).

 

Od czego zacząć przygotowanie do rozmowy o awans?

Zastanów się także, jak wygląda Twoja aktualna sytuacja. Przeanalizuj, czy udało Ci się zrealizować jakiś bardzo duży projekt i sfinalizować go z sukcesem? A może doszkoliłeś/aś się, podniosłeś/aś swoje kwalifikacje i wdrożyłeś/aś pomysł na zwiększenie zysków w firmie, w której pracujesz? Przyczyniłeś/aś się do jej rozwoju? Znajdź argumenty, które pomogą Ci przekonać pracodawcę, że jeśli zaoferuje Ci awans, to będzie to dobra decyzja, ponieważ jesteś zaangażowany/a. Wypisz sobie wszystko to, co udało Ci się zrealizować w ostatnich kwartałach oraz z jakim skutkiem dla przedsiębiorstwa, które Cię zatrudnia. Te informacje będą Twoją podporą do negocjacji.

Na koniec odpowiedz sobie na pytanie - dlaczego zasługuje na podwyżkę? Nie chodzi nam tu o Twoje prywatne potrzeby finansowe, ale o poziom Twojego zaangażowania i ilość osiąganych celów. Twoja odpowiedź będzie również dobrym argumentem podczas rozmowy.

 

Rozmowa o podwyżce - krok po kroku

Wybierz dobry moment na rozmowę. Niech Twój szef nie będzie akurat zdenerwowany lub zabiegany. Umów się z nim na rozmowę indywidualnie, aby znalazł dla Ciebie wystarczająco dużo czasu.

Zacznij rozmowę z pracodawcą od pytania, czy jest on zadowolony z Twojej pracy i tego, jak ją wykonujesz. Czy zauważył Twoje osiągnięcia? Podczas dyskusji warto, abyś podkreślił/a, że lubisz pracować w danej organizacji i że to dla Ciebie ważne stanowisko, także z punktu rozwoju kariery. Gdy luźniejsza część rozmowy rozwinie się na tyle, aby przejść do konkretów, można wspomnieć o wynagrodzeniu. W jaki sposób? Np. mówiąc, że obecna stawka nie jest dla Ciebie motywująca przez pryzmat tego, jak dużo pracujesz. Warto tutaj dodać, że zwiększenie tej kwoty z pewnością wpłynęłoby na zaangażowanie i energię do działania.

Na tym etapie Twój szef zapewne zapyta o wysokość podwyżki, która będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Musisz być już na to przygotowany/a, zanim zaczniecie rozmawiać, ponieważ rzadko zdarza się, że to szef proponuje kwotę. Twoja propozycja może być lekko zawyżona, wówczas będziecie mieli pole do negocjacji, a dla pracodawcy to często ważny element rozmów. O ile zatem możesz wnioskować w ramach podwyżki? Bezpieczną opcją jest wzrost o 10-15%. Nie wystraszy to Twojego szefa, bo to dość realny, możliwy awans. Wszystko zależy oczywiście od Twojego stanowiska, osiągnięć i wkładu w rozwój firmy, ale warto, abyś miał odniesienie, gdy przed rozmową będziesz analizował tę kwestię.

Twój szef może zgodzić się na propozycję, negocjować lub będzie potrzebował czasu do namysłu. Bez względu na to, którą opcje wybierze, bądź cierpliwy i broń własnego zdania, jeśli naprawdę uważasz, że zasługujesz na podwyżkę!

Będąc tak przygotowanym/ą do rozmowy, Twój awans powinien być już tylko formalnością. Mając dobre argumenty, przygotowane odpowiedzi na ewentualne pytania o Twój wkład dla przedsiębiorstwa i propozycję podwyżki, którą można negocjować, pokazujesz pracodawcy, że nie prosisz po awans bez zastanowienia. To będzie dla niego dobry sygnał, że potrafisz dobrze ocenić sytuację, cenisz swoją pracę i jesteś zmotywowany/a do tego, aby dawać z siebie jak najwięcej.

 

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci lepiej przygotować się do rozmowy o awans z szefem. Trzymamy kciuki za owocne negocjacje!

 

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry