Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Dlaczego pracownicy są niezaangażowani? 5 porad, jak to (..)

Dlaczego pracownicy są niezaangażowani? 5 porad, jak to zmienić

14 Września 2023
#blog #dlapracodawcy #hr #zdrowiepsychiczne

brak_zaangażowania_pracowników_art

Czy zauważyłeś, że w Twojej firmie pracownicy nie są do końca zaangażowani w to, co robią? Wszyscy codziennie ciężko pracują, a jednak z kwartału na kwartał nie widać efektów? Być może brakuje im bodźca, który sprawi, że będą bardziej przykładać się do swoich obowiązków. Jak wzmocnić zaangażowanie pracowników? Dowiesz się tego, czytając poniższy wpis na naszym blogu.

 

Jeśli mowa o zaangażowaniu pracowników, to można przyjąć, że dotyczy ono entuzjazmu, z jakim wykonuje się dane zadanie, a także poziomu czynnego udziału w realizowanie swoich obowiązków. Jest to o tyle ważne, że wpływa na produktywność i lepszą atmosferę zawodową, a także na motywację do działania. Zaangażowany pracownik podchodzi bardziej optymistycznie do swojej pracy i potrafi zarazić tym optymizmem innych.

 

Dlaczego pracownik nie jest zaangażowany w pracy?

Średnio ⅕ pracowników twierdzi, że czują się zaangażowani w to, co robią zawodowo. Pozostałym wystarcza, aby wykonać zgodnie z poleceniami minimum, jakiego się od nich oczekuje i wyczekują wybicia godziny 16:00 bądź 17:00, żeby móc wrócić do domu. Nie dziwi więc fakt, że w takiej sytuacji i przy takich statystykach, pracownicy albo latami pozostają na stanowiskach, dla “bezpieczeństwa” albo “po cichu” szukają sposobów, jak uciec z firmy do konkurencji, która zaoferuje im lepsze stanowisko.

Powodów, dla których pracownicy nie są zaangażowani w to, co robią, może być kilka. Jednym z nich może być rozbieżność wartości firmy. Im jest ona większa, tym trudniej będzie o szczere zaangażowanie, które przełoży się na wyniki i motywację do codziennego działania. Kolejnym powodem może być brak zgranego zespołu. Jeśli pracownicy nie czują flow w pracy, nie mają przestrzeni do rozmów i dyskusji (także tych pozapracowych), to wykonując w zespole swoje zadania, nie będą wystarczająco zaangażowani.

Należy także wspomnieć o tym, co pracownicy doświadczają. Mowa o employee experience, które ma bardzo duży wpływ na motywację i zaangażowanie do pracy, a jest ono budowane od momentu rekrutacji, aż do chwili odejścia pracownika z firmy. Dlatego więc warto zadbać o to, aby ich doświadczenia organizacją były pozytywne i budowały poczucie przynależności. Brak rozwoju zawodowego również może być powodem - trudno angażować się w pracę, jeśli nie widzi się w niej możliwości rozwojowych. Nikt nie chce stać w miejscu, za to prawie każdy doceni fakt, że może w pracy rozwinąć skrzydła, a dzięki temu być może za jakiś czas postarać się o większe zarobki.

Oczywiście powodów może być więcej lub w wyjątkowych sytuacjach mogą być niezwiązane z Twoją organizacją - jeśli brak zaangażowania wynika z problemów prywatnych, trudno mieć na to wpływ. Na szczęście taka przyczyna podawana przez pracowników jest najrzadziej.

 

Co zrobić, aby poprawić zaangażowanie pracowników?

Warto zastosować kilka zmian w funkcjonowaniu Twojej firmy, jeśli zauważyłeś, że Twoi pracownicy nie są zaangażowani. Spróbuj poniższych porad, a zobaczysz różnicę!

  1. Koniecznie przedstaw pracownikom wizję i misję Twojego przedsiębiorstwa. Już na etapie rekrutacji powinieneś informować kandydatów, jakie wartości są wyznawane w Twojej firmie. Dzięki temu będą mogli się oni od samego początku nimi spróbować utożsamiać. Bądź też konsekwentny w realizowaniu tej wizji - pracownicy od razu zauważą, jeśli będzie inaczej, niż twierdzi wygłoszona przez Ciebie teoria.
  2. Zadbaj o to, aby zespół był zgrany - integracje pracownicze na pewno w tym pomogą! Nie tylko wyjazdy na weekend, czy wyście na piwo raz na kwartał i firmowa wigilia, ale także dodatkowe spotkania, które mogą być również w trakcie pracy. Np. w jeden piątek możesz dla nich zrobić wspólne śniadanie w biurze, które potrwa dłużej, np. godzinę czy dwie. Stwórz tym samym okazję do luźnej komunikacji - ale zadbaj o nią na też na co dzień!
  3. Postaraj się, aby strategia działań w Twojej firmie uwzględniała dobre praktyki employee experience. Dzięki temu zadbasz o lepsze samopoczucie pracowników. Niech to będzie strategia, która uwzględni stworzenie pozytywnych doświadczeń dla każdego, kogo zatrudniasz, już od momentu rekrutacji, przez codzienną pracę, aż po odejście z firmy.
  4. W ramach wspomnianej strategii employee experience, zaplanuj także obszar dla pracowników, gdzie będą mogli się rozwijać. Mogą to być różnego rodzaju szkolenia, budżety szkoleniowe, bezpłatne warsztaty, dostępy do kursów, dopłaty do studiów… co uznasz, za możliwe do zrealizowania w ramach Twojej działalności. W trakcie zdobywania wiedzy i próby wdrażania jej w życie, doceniaj osiągnięcia osób, które zatrudniasz, nawet małymi gestami. Nie zapomnij też o tym, że dobrze przygotowana ścieżka kariery, gdzie na końcu każdy wie, że może starać się o lepsze zarobki sprawia, że rośnie zaangażowanie w wykonywaną pracę.
  5. Podczas pandemii okazało się, że pomoc psychologa dla pracowników, pozwoliła uniknąć większych problemów w wielu firmach. Nie musisz oferować jego usług w formie benefitu tylko w takich sytuacjach - okazuje się, że zatrudnieni chętni skorzystaliby z takiej możliwości w trakcie pracy, bez względu na okoliczności. Niekiedy mają wspomniane już problemy prywatne, które wpływają na brak zaangażowania w pracy, ale także zawodowe. Umożliwienie zadbania o komfort psychiczny pracowników może przynieść wiele korzyści dla ich zaangażowania i efektywności.

 

To tylko jedne z naszych propozycji, aby poprawić zaangażowanie pracowników. Niemniej, spróbuj wdrożyć je w życie i zobacz, jak osoby, które zatrudniasz, dzięki temu lepiej pracują i lepiej czują się w Twojej firmie.

 

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry