Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Jak zadbać o Employee Experience? 5 rad dla pracodawcy

Jak zadbać o Employee Experience? 5 rad dla pracodawcy

26 Lipca 2023
#blog #dlapracodawcy #hr

employee_experience

Wszystkie doświadczenia pracownika związane z Twoją firmą są niezwykle ważne. Mają wpływ zarówno na jego zaangażowanie i motywację do codziennej pracy, jak i na opinię, z którą w przyszłości pójdzie w świat. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o tzw. Employee Experience. W tym artykule dowiesz się, co oznacza i dlaczego stanowi to tak ważny element zatrudnienia w każdej działalności.

 

Employee Experience - co to takiego?

Employee Experience, to najprościej mówiąc - wszystkie doświadczenia, jakie ma z Twoją firmą każdy z pracowników. Nie są to tylko ich pojedyncze opinie czy spostrzeżenia dot. rekrutacji, ale wszelkie działania obejmujące cały cykl ich życia w firmie. Jest to pełen wachlarz doświadczeń zebranych od udziału w procesie zatrudniania, przez czas pracy w firmie, po emocje, jakie doświadczają podczas odejścia. To właśnie te przeżycia, które mogą być albo negatywne, albo pozytywne, będą wpływały na to, jak postrzegana jest Twoja działalność. Ale także na to, jak wydajni będą wszyscy zatrudnieni pracownicy.

 

Jakie są etapy EE?

Employee Experience można podzielić na 5 etapów. Należą do nich: rekrutacja, wdrażanie pracownika w zakres pracy i działania firmy, jego rozwój, zatrzymanie oraz w przyszłości także odchodzenie z biura.

W procesie rekrutacji są to wszystkie kroki, które wykonuje się, aby zatrudnić pracownika. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na to, czy ogłoszenie jest dla niego atrakcyjne i zrozumiałe. Jacy kandydaci zgłaszają się do rekrutacji, po jego przeczytaniu? Weź to pod uwagę. Rozmowa kwalifikacyjna powinna pozostawić dobre wrażenie i pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości kandydata.

Po przyjęciu pracownika do firmy następuje proces wdrażania i onboardingu. Zwróć szczególną uwagę, jak szybko nowa osoba zapoznaje się i zapamiętuje systemy i narzędzia. Czy procesy, do których dołącza, są bardzo skomplikowane? Czy jest ktoś, kto może mu/jej pomóc, jeśli będzie tego potrzebował/a? To, jaka panuje atmosfera między zatrudnionymi i jak zostają przyjęte do teamu nowe osoby, także ma ogromne znaczenie.

Rozwój pracownika jest bardzo istotny. Ty wymagasz, aby był wydajny i dostarczał coraz lepsze wyniki. Aby tak było, musi się szkolić i rozwijać, musi mieć na to przestrzeń i okazję ku temu. Dzięki temu będzie mógł powalczyć o awans czy premię, a Ty zyskasz jeszcze bardziej zaangażowanego pracownika. Daj mu szansę na to, by zdobywał nowe umiejętności i rozwijał talenty. Słuchaj osoby, które pracują u Ciebie w firmie i pytaj ich, jakie mają potrzeby - to pomoże Ci na nie odpowiednio odpowiedzieć i zaoferować ścieżkę kariery i rozwoju w firmie.

Jeśli Twoja organizacja jest zintegrowana, to nie powinieneś mieć problemu z zatrzymaniem pracownika. Utrzymanie go jest niezwykle ważne z punktu biznesowo-strategicznego, jak i ekonomicznego (zmiana osoby na danym stanowisku może Cię kosztować nawet do 60% więcej, warto o tym pamiętać). Wdrażaj więc takie działania, które będą zachęcały zatrudnionych do pozostania w Twojej firmie.

Jeśli już zdarzy się, że z jakiegoś powodu pracownik będzie chciał odejść, zadbaj o jego odpowiedni offboarding. Zarówno ten, który zmienia pracę na lepiej płatną u konkurencji, jak i ten, kto przechodzi na emeryturę. Doświadczenia i emocje, jakich nabywa w tym okresie, będą wpływały na to, jak postrzega Twoją organizację. Taki były pracownik jest także wizytówką Twojej firmy - musisz więc pożegnać się z nim tak, aby nie pozostawić mu powodów do mówienia o niej źle.

 

5 praktycznych porad, jak zastosować Employee Experience

Zaprojektuj strategię EE, a zobaczysz, że nastroje w Twojej firmie poprawią się, a pracownicy będą bardziej zaangażowani w swoje obowiązki i chętniej będą odwiedzali biuro.

  1. Regularnie badaj potrzeby i zadowolenie pracowników za pomocą ankiet zaangażowania. Daj im przestrzeń do tego, aby mogli co jakiś czas wyrazić swoją opinię i zostawić feedback na temat czegokolwiek, co nie podoba im się lub podoba w Twojej firmie.
  2. Zapewnij pracownikom odpowiednie stanowiska pracy i dobrej jakości sprzęt. Nikt nie chce pracować na czymś, co nie działa lub działa topornie. A także nie chce nabawić się kontuzji, gdy ma niedostosowane krzesło przy biurku.
  3. W obecnych czasach praca hybrydowa stała się wartościowym dodatkiem. Postaraj się uwzględnić możliwość pracy z domu w pewnym, adekwatnie do obowiązków ograniczonym przedziale czasowym. Możesz także wprowadzić bardziej elastyczne godziny pracy lub skrócić czas jej trwania np. w piątki.
  4. Przygotuj procesy on- i offboardingu. Zaplanuj wszystko od A do Z, zanim zaczniesz zatrudniać kolejnych pracowników. Zadbaj, aby zostali odpowiednio wdrożeni, otrzymali wsparcie, a jeśli odejdą, pożegnaj ich, nie pozostawiając po sobie niesmaku. Pracownicy często doceniają, jeśli z okazji ich imienin, narodzin dziecka czy innych ważnych wydarzeń, pracodawca pokusi się o drobny gest, który pokazuje, że nie są mu obojętni. Uwzględnij to w swoich wydatkach związanych z zatrudnieniem osób na poszczególne stanowiska.
  5. Wytycz pracownikom jasną i przejrzystą ścieżkę kariery, dając się im w ten sposób rozwijać. Udostępnij możliwość skorzystania z budżetu szkoleniowego, dostęp do warsztatów, szkoleń czy literatury, jeśli będzie to potrzebne. Nie zapomnij jednak także o work-life balance - benefity pracownicze w formie ubezpieczeń zdrowotnych i kart sportowych niezmiennie są mile widziane, chociaż już mniej zaskakują. Nie zostawaj w tyle z takimi pozapłacowymi formami wynagrodzenia.

Zastosuj się do naszych rad, a na pewno zobaczysz efekty!

Powodzenia!

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry