Jak pracować nad skupieniem? Poznaj nasze rady!
17 Marca 2023Produktywność, wielozadaniowość, perfekcjonizm… brzmi znajomo? Dla większości z nas, to już codzienność! Czy to dobrze, czy źle, to zazwyczaj kwestia indywidualna. Co zrobić natomiast, kiedy takie podejście nas przerasta? Gdy lista zadań stale się powiększa, chcemy więcej, lepiej, szybciej, a równocześnie pojawia się też nieśmiała chęć prokrastynacji i odpuszczenia?
Zapanuj nad przemęczeniem
Przede wszystkim - odpoczynek. Niby banał, ale większość z nas zapomina o tym, że wypoczęty pracownik, to szczęśliwy i osiągający sukcesy pracownik. Traktujemy odpoczynek pobłażliwie, bo przecież nie ma na niego czasu, a gdy ciało odmawia nam posłuszeństwa, to staramy się uciec od problemu. Kiedy jesteśmy niewyspani, sięgamy po kofeinę, a gdy coś zaczyna nas boleć, to zamiast wizyty u lekarza i zadbania o swoje zdrowie wybieramy tabletki przeciwbólowe.
Możesz wykonać małe zadanie na początek - spróbuj spojrzeć na swój dzień „z boku” i zastanów się, na jak długo i w których momentach dnia dajesz sobie przestrzeń na odpoczynek (i to nie z telefonem w ręku!). Czy poza czasem przeznaczonym na sen, masz chociaż chwilę na regenerację? Jeśli nie, to już wiesz, jaki powinien być pierwszy krok do zmiany Twojego podejścia w najbliższym czasie.
Medytacja i świadomy oddech
Jak tu skupić się na zadaniu, kiedy nasze ciało jest spięte i w ciągłym stanie „czuwania”? Większość z nas świadomie lub nie, w takich momentach jest mniej efektywna. Tu z pomocą przychodzi medytacja. Możesz rozpocząć dzień krótką praktyką, dzięki której łatwiej będzie Ci wsłuchać się "w siebie" i lepiej zorganizować swój dzień. Na początku medytacja może stanowić wyzwanie i wydawać się nie do przejścia, szczególnie zważając na to, jak wielozadaniowi jesteśmy na co dzień i jak dużo rozpraszaczy nas otacza. Z czasem jednak medytacja powinna stanowić dla Ciebie mniejsze wyzwanie. Z praktyki na praktykę coraz łatwiej będzie Ci skupić się na ciele i oddechu.
Na wstępie najlepiej jest zacząć od medytacji prowadzonej. Poniżej przedstawiamy Wam łatwo dostępne propozycje:
- Medytacja uważności - link >>
- Medytacja prowadzona w 5 minut - link >>
- Poranna medytacja z afirmacjami - link >>
W internecie bez problemu znajdziesz więcej filmów, które możesz dopasować pod swoje potrzeby.
Technika Pomodoro
Wykorzystanie tej metody może być dla nas zbawienne w codziennej pracy. Dzięki technice Pomodoro pozbędziesz się poczucia zmarnowanego czasu i z łatwością opanujesz swoje codzienne zadania. Przejdźmy do szczegółów i dowiedzmy się, na czym dokładnie polega ta technika.
Metoda Pomodoro składa się z kilku kroków. Do jej realizacji potrzebujesz jedynie stopera (może być w telefonie), kartki i długopisu.
- Zapisz na kartce swoje zadania na dany dzień i ustal ich priorytet w skali 1-5.
- Wybierz jeden z punktów do realizacji (najlepiej jest zacząć od tego najbardziej skomplikowanego i z największym priorytetem), a następnie ustaw minutnik na 25 min.
- Po tym czasie zrób sobie przerwę - ustaw minutnik na 5 min.
- Powtórz taką serię cztery razy i po ostatnim cyklu pracy odpocznij chwilę dłużej - 15 do 30 min.
- Wyzeruj minutnik i zacznij od początku.
Po całym dniu pracy w takim trybie na pewno poczujesz różnicę w swoim samopoczuciu i zauważysz pozytywny wpływ tej techniki na realizację codziennych zadań. Jeśli chcesz, to możesz też pobrać specjalną aplikację stworzoną z myślą o tej technice (dostępne w App Store i Google Play).
Podsumowuj swoje osiągnięcia
Kiedy wiemy już, jak przygotować się do pracy i w jaki sposób realizować codzienne obowiązki, dobrze byłoby podsumować efekty naszych starań. Najlepiej zrobić to na papierze i zapisać sobie, ile udało nam się zrobić np. danego miesiąca. Gdy ciągle męczy nas poczucie niewystarczalności, to jest to najlepsza opcja, aby dostrzec to, ile pracy wykonujemy na co dzień. Pamiętaj, że nawet jeśli jednego dnia zdarzy Ci się spadek energii, to pewnie następnego zrobisz 2 razy więcej niż zwykle i nadrobisz ten gorszy czas. W ogólnym rozrachunku nie będzie to miało większego znaczenia, a stres związany z brakiem skupienia jedynie obniży Twoje samopoczucie.
Staraj się wykonywać cykliczne podsumowania w swoim kalendarzu - np. pod koniec danego miesiąca. Zapisuj tam nawet najmniejsze osiągnięcia! Możesz zrobić to jednego dnia albo spisywać wykonane projekty w określonym miejscu na bieżąco.
Poczucie satysfakcji z samego siebie na pewno zapewni Ci dodatkową dawkę energii, a jeśli nadal będziesz czuł/a niezadowolenie, to być może zmotywuje Cię to do zmiany trybu pracy i zachęci do zastosowania metod, które poleciliśmy wyżej.
Powodzenia!
ŹRÓDŁA:
https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/mindfulness-i-medytacja-jak-pomoga-ci-w-pracy/
https://experience.dropbox.com/pl-pl/resources/pomodoro-technique
https://prettywelldone.pl/dlaczego-warto-robic-podsumowania-pracy/
AUTOR:
Angelika Kaczmarek - Junior Social Media & Marketing Specialist (Arche Consulting)
Podobne artykuły:
- Jak przygotować się do rozmowy na temat podwyżki? 2023-10-02
- Dlaczego pracownicy są niezaangażowani? 5 porad, jak to zmienić 2023-09-14
- Jak przeciwdziałać zbyt dużej rotacji wśród pracowników? 2023-08-28
- Jak zadbać o Employee Experience? 5 rad dla pracodawcy 2023-07-26
- Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu? Porady dla Pracownika i Pracodawcy 2023-06-07
- Narzędzia rekrutera - metoda Design Thinking 2023-05-10
- Zmieniasz pracę? Zrób to z klasą! 2023-04-12
- Jak oddzielić pracę od czasu wolnego? 2023-01-10
- Nasza przyszła praca 2022-06-21