Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Candidate experience - czym jest i jak o niego dbać?

Candidate experience - czym jest i jak o niego dbać?

24 Stycznia 2024
#blog #dlapracodawcy #hr

candidate_experience_ban

W naszej firmie może pracować wiele osób. Część z nich może być z nami od początku jej istnienia, a część zdążyła pójść dalej i ich miejsce zajęli kolejni. Tak jest, że pracownicy przychodzą i odchodzą. Jak często jednak zastanawiamy się nad tym, z jakim postrzeganiem naszej firmy to robią? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie wrażenie robią na nich nasze działania? O tym właśnie jest candidate experience. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym tak właściwie jest doświadczenie kandydata, co na nie wpływa i dlaczego powinno być ważne z perspektywy pracodawcy. Zapraszamy!

Candidate experience - co to jest?

Candidate experience to inaczej doświadczenie kandydata, które odnosi się do ogólnego wrażenia na temat firmy i jej postrzegania przez kandydata podczas procesu rekrutacyjnego. Obejmuje wszystkie punkty styku kandydata z potencjalnym pracodawcą - począwszy od złożenia podania o pracę, aż do ostatecznej decyzji o nawiązaniu bądź nie współpracy.

Co składa się na candidate experience?

Wiesz już, do czego odnosi się doświadczenie kandydata. Czas na przyjrzenie się dokładniej kilku elementom, które składają się na candidate experience.

Proces składania podań

Pierwszym punktem styku kandydata z firmą jest zazwyczaj oferta pracy. To, w jaki sposób można przesłać swoje CV i jak łatwy i przyjemny jest to proces, wpływa na pierwsze wrażenia kandydata. Skomplikowany lub długi proces aplikacji może go zniechęcić.

Komunikacja

Istotne znaczenie ma także komunikacja w tym procesie, czyli jak szybko do kandydata dociera informacja zwrotna, czy jest spersonalizowana i zrozumiała. Komunikacja nie dotyczy wyłącznie automatycznej odpowiedzi na złożone przez kandydata CV, ale także informacji o dalszych krokach w procesie rekrutacyjnym i feedbacku po rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozmowy kwalifikacyjne

To, w jaki sposób przeprowadzamy rozmowy kwalifikacyjne, również ma znaczenie. Nie chodzi wyłącznie o to, jak przebiega cały proces organizacji tego spotkania, ale także o to, czy dajemy wybór, w jaki sposób ma się odbyć oraz jak w jego trakcie zachowują się rekruterzy.

Informacje zwrotne

Ten punkt wciąż bywa pomijany w procesach rekrutacyjnych i dotyczy zwłaszcza tych osób, które nie kończą pomyślnie tego procesu. Warto jest udzielać informacji zwrotnych kandydatom - przede wszystkim tym, którzy nie przechodzą dalej kolejnych etapów rekrutacji. Wartościowy feedback może pozytywnie wpłynąć na ich doświadczenie i postrzeganie firmy.

Szybkość

Wiemy, że to, jak długo trwa proces rekrutacji zależy od kilku czynników i że czasem zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które go wydłużają. Zasadniczo jednak, im sprawniej przebiega cały proces, tym lepsze wrażenie robimy na kandydacie.

Onboarding i offboarding

Co istotne, candidate experience nie kończy się wcale na zatrudnieniu kandydata. Dobrze przeprowadzony onboarding również robi dobre wrażenie - pozwala czuć się mile widzianym i przygotowanym do pełnienia swoich obowiązków. Podobnie ma się sprawa z offboardingiem - to, jak żegnamy się z naszym pracownikiem, również wpływa na jego finalne wrażenia.

Jak zadbać o pozytywne doświadczenia kandydatów?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zadbać o pozytywnie doświadczenie kandydata jako pracodawca:

  1. Przygotuj ofertę pracy w taki sposób, aby uwzględniała wszystkie najważniejsze informacje - brak transparentności w ofercie pracy już buduje negatywne wyobrażenie kandydata na temat firmy.
  2. Zadbaj, aby proces składania CV był jak najmniej problemowy i przedstaw kandydatowi jasne informacje na temat procesu rekrutacyjnego, w tym dalsze kroki i konkretne terminy.
  3. Informuj na bieżąco kandydata o postępach w procesie rekrutacji. W razie nieprzewidzianych okoliczności postaraj się poinformować go o możliwym opóźnieniu.
  4. Sprawdzaj skrzynkę i poświęcaj czas na odpowiedzi na ewentualne pytania i wątpliwości kandydata.
  5. Zadbaj o sprawną organizację rozmów kwalifikacyjnych i profesjonalizm rekruterów.
  6. Zaplanuj czas na przekazywanie informacji zwrotnych, zwłaszcza tym kandydatom, którzy nie przeszli pomyślnie kolejnych etapów.
  7. Przygotuj krótką ankietę, aby zebrać opinie od kandydatów po zakończeniu procesu rekrutacji. Wykorzystuj każdorazowo te informacje, aby w razie potrzeby modyfikować proces rekrutacji.
  8. Przemyśl proces onboardingu, aby wprowadzić nowego pracownika do zespołu i jego nowych obowiązków.

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry