Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Jak zadbać o zdrowy odpoczynek od pracy? Sprawdź nasze (..)

Jak zadbać o zdrowy odpoczynek od pracy? Sprawdź nasze sposoby!

9 Stycznia 2024
#blog #dlakandydata #dlapracodawcy

odpoczynek_po_pracy

Odnalezienie równowagi między intensywnym tempem pracy a zdrowym relaksem staje się coraz trudniejsze. Wokół pojawia się ogrom rozpraszaczy, które skutecznie wywołują u nas negatywne emocje. Jak zadbać o siebie i wdrożyć w życie prawdziwy odpoczynek? Sprawdź nasze wskazówki!

 

Stawianie granic

Jednym z przykładów takich rozwiązań jest coś, co najogólniej można opisać jako „odcięcie się”. Przez jednych określane mianem transu, przez innych medytacją - jakkolwiek ją nazwiesz, ta metoda jest uważana za podstawową i najważniejszą, jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem związanym z pracą.

Co ważne, każdy z nas potrzebuje innego bodźca. Jesteśmy różni, niektórzy potrzebują silnego oddzielenia sektoru pracy od życia prywatnego i wiążą z tym cały proces, który działa niczym algorytm, przestawiając ich sposób myślenia z trybu „praca” na tryb „życie prywatne”. Dla innych, wystarczy symbol, np. popołudniowa herbata, ciepły koc i chwila z ulubioną książką. Pozostali nie wymagają niczego więcej niż pojedynczej, świadomej myśli - „Na dziś to koniec, nie zrobię, a nawet nie pomyślę o niczym związanym z pracą!”.

Bardzo często sukces w radzeniu sobie ze stresem zależy od umiejętności stawiania granic. Warto rozróżniać kiedy powiedzieć się „tak”, a kiedy odważnie odrzucić dodatkowe obowiązki. Mówienie „nie” nie oznacza słabości, lecz świadome dbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

 

Samopoznanie jako klucz do radzenia sobie z wyzwaniami

W dynamicznym świecie zawodowym kluczem do efektywnego radzenia sobie ze stresem jest głębokie poznanie samego siebie. Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony, jak radzisz sobie z presją, oraz co sprawia, że naprawdę się relaksujesz. Przemyślane zrozumienie swoich reakcji na stres pozwoli Ci lepiej dostosować strategie zarządzania codziennymi wyzwaniami.

Nie bój się proaktywnie szukać możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Kursy, warsztaty czy coaching mogą pomóc Ci odkryć nowe umiejętności, które nie tylko zwiększą Twoją efektywność w pracy, ale także umożliwią bardziej harmonijne życie osobiste.

Dzięki samopoznaniu zyskasz kluczową przewagę w wyznaczaniu ścieżki do równowagi między pracą a życiem osobistym. Przydaje się ono nie tylko do radzenia sobie ze stresem, ale także jest fundamentem budowania satysfakcjonującej kariery i życia prywatnego.

 

Postaw na proste rozwiązania

JEDZENIE, SEN, AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, ZDROWIE - to najważniejsze czynniki wpływające na Twoje samopoczucie! Zweryfikuj, co należy do Twoich codziennych nawyków, a nad czym jeszcze musisz popracować:

 • Jedz pełnowartościowe posiłki, ale nie zmuszaj się do rygorystycznej diety.
 • Wysypiaj się! Zasypiaj i budź się o regularnych porach (nawet w weekendy).
 • Ruszaj się - nie musisz codziennie biegać, ani chodzić na siłownię - wystarczy krótki spacer czy seria prostych ćwiczeń.
 • Dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, pamiętaj o cyklicznych badaniach, a jeśli czujesz taką potrzebę, skonsultuj trapiące Cię zagadnienie z psychologiem lub psychoterapeutą.
 • Nie daj się FOMO i spędzaj czas z samym sobą, dla siebie.

 

A co jeśli chcę zrobić coś więcej?

Oto kilka wskazówek, które również mogą się przydać!

 • Ustal swój własny rytuał „powrotu z pracy”.
 • Podziel szafę na ubrania do pracy i domowe.
 • Wycisz powiadomienia związane z pracą, będąc już po godzinach.
 • Stwórz listę „minimum” do zrobienia w dany dzień.
 • Zorganizuj 15 minut tylko dla siebie.
 • Wypróbuj różnych technik relaksacyjnych - medytuj, oddychaj, wizualizuj.
 • Dziel się historiami z pracy z bliskimi, jednak znaj umiar!
 • Zwracaj uwagę na to, aby wszystko to, co robisz, robić dla siebie, a nie z poczucia obowiązku (w tym wypadku tylko przedłużasz swój czas pracy).

 

Czy korzystasz z powyższych sposobów? A może masz własne, inne rozwiązania? Nieważne, które z nich wybierzesz, ważne aby działało to na Ciebie pozytywnie!

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry