Strona główna/Poznaj Arche/Blog/Czego NIE mówić osobie poszukującej nowej pracy?

Czego NIE mówić osobie poszukującej nowej pracy?

9 Listopada 2022
#blog #dlakandydata #rekrutacja

czego_nie_mowic_przed_rozmowa

„Bądź sobą!”, „tylko dowiedz się czegoś o firmie”, „ubierz się odpowiednio” - te i inne hasła powtarzane są jak mantra, kiedy ktoś poprosi o wskazówki przed rozmową o pracę. Bez wątpienia, część z nich jest naprawdę cenna, jednak jak możecie się domyślić, nie wszystkie „złote rady” czy słowa otuchy powinniśmy traktować jako nieomylne. 

 

„Nie martw się, w korpo zatrudnią każdego!”

Praca w korporacji owiana jest wieloma legendami, jest też silnie stereotypizowana. Jednym z najpopularniejszych wyobrażeń na temat korpo jest jego niski bottom-line, przekonanie, że dla każdego znajdzie się praca. Choć jest w tym ziarno prawdy, musimy pamiętać, że nie dostaniemy etatu jedynie za sam fakt istnienia. Korporacje charakteryzują się często długimi, kilkuetapowymi procesami rekrutacyjnymi, które same w sobie eliminują wielu potencjalnych kandydatów. Nie bierz pozytywnego rozpatrzenia Twojej aplikacji za pewnik, przygotuj się i włóż nieco zaangażowania!

 

„W dużym mieście na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę!”

Często wśród społeczności mniejszych miejscowości, krąży plotka, że w dużym mieście już na starcie otrzymamy satysfakcjonującą płacę. Taki wzór myślenia pojawia się z kilku powodów, po pierwsze - w dużych miastach stawki faktycznie są wyższe, co jest wynikiem różnicy cen m.in. mieszkań w zależności od wielkości aglomeracji. Po drugie, nawet jeśli nasze kompetencje odpowiadają wymaganiom stawianym w ogłoszeniu, należy wziąć poprawkę na to, że na tę samą pozycję aplikować będzie znacznie większa ilość kandydatów. To tylko kilka przykładów na zdebunkowanie tej „złotej rady”, natomiast wniosek jest tylko jeden - nie ma co siedzieć z założonymi rękami, licząc na to, że dobrze płatna praca sama do nas przyjdzie.

 

„Z Twoim doświadczeniem, to praca sama się znajdzie, po prostu załóż LinkedIna!”

Na samym początku wspomnijmy, że obecność na LinkedInie na pewno pozytywnie wpłynie na budowanie marki osobistej. To jednak nie wystarczy! Aby wyszukiwać najlepsze oferty pracy, a w rezultacie zaaplikować do firmy odpowiadającej naszym potrzebom, należy czynnie szukać. Choć wielu specjalistów wypowiada się o dzisiejszym rynku jako „rynku pracownika”, w którym to poszukujący może dowolnie przebierać w ofertach, badania wciąż wskazują na to, że największy procent awansów odbywa się wewnątrz struktury firmy. Co to oznacza z punktu widzenia poszukującego? Zamiast biernie odpowiadać na oferty pracy, dołóż starań, aby zaistnieć w ich strukturze. Śledź branżowe social media, szukaj ofert wśród osób w branży, a przy okazji, buduj kontakty!

 

Mamy nadzieję, że dzięki nam unikniecie kilku z tych słabych rad. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat poszukiwania pracy czy HR zapraszamy na naszego bloga. Jeżeli poszukujecie pracy, zachęcamy do zarejestrowania się w naszej bazie Kandydatów. Więcej o działaniach Arche znajdziecie tutaj.

 

Podobne artykuły:

Logotypy FE RP Śląskie UE
do góry